Miejsce dla każdego....


„Miejsce dla każdego. Opowieść o świętości Jana Pawła II”
Abp Mieczysław Mokrzycki, Brygida Grysiak



Św. Jan Paweł II i jego życie codzienne we wspomnieniach Abp Mieczysława Mokrzyckiego. Wiele faktów z życia, o których nie wiedzieliśmy. Papież, który z niecierpliwością małego dziecka czeka na pierwszą gwiazdkę, kolędy z przyjaciółmi z Polski a także czas Wielkiego Postu i Wielkiej Nocy, który również może nam ukazać Św.Jana Pawła II w zupełnie nowy sposób. „Swoim życiem, cierpieniem i śmiercią napisał najpiękniejszą encyklikę. […] Wiedział, jak wielu jest wśród nas niewiernych Tomaszów. Że nie uwierzymy, dopóki nie zobaczymy, że w słabości jest siła, że można i warto kochać tych, którzy nas nienawidzą.” (str.6)
Na kartkach tej książki poznamy nowe oblicze naszego Wielkiego Rodaka. Papież Polak i nasze tradycje w Watykanie, świerki przywożone corocznie, ale również swojska kiełbasa i sianko pod obrus. Odnajdziemy też wiele ważnych słów, przesłań Ojca Świętego do każdego z nas.
Papież w każdy piątek miał swój Wielki Piątek. W tym dniu odczuwał silne bóle głowy, czasami złe było ogólne samopoczucie. Co świadczyło o tym, że był to też dla niego czas jednoczenia swojej męki z Jego Ukochanym Panem Jezusem. Jan Paweł II kochał drogi krzyżowe, lubił modlić się przed Jezusem Cierpiącym i Jego Matką. „Pamiętam, że sam się wzruszyłem, kiedy mówił o więzi, jaka łączy matkę z dzieckiem. I o tym, że to Matka Boża, stojąca pod krzyżem, na którym umierał Jej Syn, była z Nim zjednoczona w tym cierpieniu, w tej miłości. I że Ona jedna – mimo że cierpiała najbardziej spośród wszystkich – wiedziała, że to cierpienie ma sens”. (str. 141) Jan Paweł II podczas pielgrzymki w Kalwarii Zebrzydowskiej żegnając się z Matką Bożą Kalwaryjską dwa razy powiedział : „Totus Tuus” i wymawiając ponownie swój akt zawierzenia był bardzo wzruszony; jak wspomina abp Mokrzycki, wyglądało to jak pożegnanie.
Duchowość Papieża była duchowością pasyjną. Każdego dnia stał on pod krzyżem i cierpiał wraz z Chrystusem, jak nauczyła go Matka Boża. „Cierpię bardzo razem z tym, którego kocham. Ale wiem,że to cierpienie ma sens, bo prowadzi do zbawienia”. Sam chory tłumaczył innym chorym: „Walka z chorobą jest słuszna. Ponieważ zdrowie jest darem Bożym. Lecz zarazem ważne jest, by umieć odczytać plan Boga, kiedy cierpienie puka do drzwi naszego życia. Dla nas wierzących, kluczem do odczytania tej tajemnicy jest krzyż Chrystusa. […] cierpienie wtedy nabrało sensu.”(str.142)
Zachęcam do lektury książki ponieważ możemy odkryć nie tylko nowe oblicze naszego św.Jana Pawła II, ale też pogłębić tak ważne w życiu Kościoła okresy liturgiczne jakimi są Boże Narodzenie i Wielkanoc. Niech słowa abp Mieczysław Mokrzyckiego będą zachętą do sięgnięcia po tę książkę:
„Bardzo chciałbym, żeby ta opowieść o Bożym Narodzeniu i Wielkiej Nocy w papieskich apartamentach była dla Was spotkaniem ze świętością umiłowanego Ojca Świętego Jana Pawła II. Niech Jan Paweł II prowadzi nas za rękę do tej Dzieciny w żłobie i pod krzyż, na którym ta Dziecina za nasze grzechy umiera. Nie marnujmy już żadnego Bożego narodzenia i żadnej Wielkiej Nocy!”

Książka wydana przez wydawnictwo: ZNAK

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pamiętnik chorej dziewczynki

Mądrość życiowa osób starszych

Dobry humor i wygodne buty

Jak otwarte okno...

Święto radości już za nami